Co to znaczy responsywna strona internetowa? Czy to RWD i czy to jest koniecznie?

Responsywna strona internetowa obecnie jest już standardem. W kwietniu 2015 roku Google ogłosił, że ocena zgodności stron internetowych z urządzeniami mobilnymi będzie przekładała się na wyniki wyszukiwania. Oznacza to, że strony wykonane w tej technologii są wyżej wyświetlane niż strony tradycyjne.

Co oznacza responsywność strony? Czy to to samo co RWD?

Responsywne strony internetowe są dosłownie czułe i wrażliwe (ang. responsive – czuły) na rozdzielczość urządzenia na jakim są oglądane. Z angielskiego to RWD (Responsive web design). Ich wygląd i układ automatyczne dostosowuje się do rozmiaru okna urządzenia, na którym są wyświetlane np. do laptopów, smartfonów czy tabletów. Responsywne strony internetowe są uniwersalne – łatwo dopasowują się do potrzeb internautów. Responsywność oznacza także nowoczesną organizację elementów nawigacji strony internetowej. Dzięki temu jest ona czytelna i łatwa w obsłudze (wyświetla się bez zbędnych szczegółów i przewijania na boki).

źrodło: opracowanie własne

Multiscreening a responsywność

Obecnie powszechnym zjawiskiem jest multiscreening, czyli korzystanie z tej samej witryny na różnych urządzeniach (komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach czy smartfonach). Dlatego responsywność jest tak bardzo istotna, aby nie tracić użytkowników (potencjalnych klientów) z powodu słabej nawigacji lub niepoprawnego wyświetlania strony.

Użyteczność a responsywność

Ważną cechą responsywnych stron internetowych jest ich użyteczność i funkcjonalność (ang. usability), czyli łatwość w obsłudze. Użyteczność jest głównym kryterium, według którego ocenia się i mierzy zadowolenie użytkownika z witryny. Jeśli internauta porusza się po naszej stronie www z przyjemnością i łatwością (intuicyjnie), to znaczy jest ona użyteczna i może liczyć na wysokie noty od użytkowników.

Dlaczego warto stosować technologie RWD?

  • Zwiększony ruch od użytkowników mobilnych – na początku rewolucji technologicznej firmy obserwując rosnącą aktywność użytkowników Internetu, którzy korzystają z smartphon-ów czy też tabletów zaczęły tworzyć drugą stronę dedykowaną właśnie pod użytkowników mobilnych. Teraz jest ot nie wyobrażalne aby zlekceważyć przeszło 52% ruchu w internecie.
  • Niski koszt utrzymania – wyobraźcie sobie że musicie utrzymywać 2 odrębne strony, które w gruncie rzeczy przedstawiają to samo ale są skierowane do użytkowników desktop i mobile
  • Na starcie bonus od Googla przy pozycjonowaniu – Google zaleca wzorzec projektowania responsywnych witryn internetowych. Poza tym zapewnia dobre wrażenia użytkownika i usprawnia działania SEO na wszystkich platformach.

Czy Twoja strona internetowa jest responsywna?

Jeśli nie wiesz czy Twoja strona jest responsywna możesz sprawdzić to w prosty sposób. Wystarczy w tym celu użyć zwykłej przeglądarki internetowej (Firefox, Chrome, Opera itp.). Należy zmniejszyć okno naszej przeglądarki – jeśli strona sama dostosuje się do jego rozmiaru, to znaczy, że jest responsywna. W Internecie można znaleźć także automatyczne testery responsywności, gdzie po wpisaniu adresu strony www uzyskujemy jej podgląd w różnych wersjach. Należy jednak być ostrożnym podczas korzystania z takich narzędzi, ponieważ zazwyczaj udostępniają je agencje, które w ten sposób chcą pozyskać klientów.

Lista skanerów sprawdzających responsywność online:

Ile kosztuje responsywna strona internetowa?

Obecnie strony internetowe muszą być dostosowane do urządzeń mobilnych. Jest to praktycznie wymóg konieczny. Choć na rynku funkcjonuje jeszcze mnóstwo witryn niedostosowanych do urządzeń mobilnych. Każda nasza wycena zawiera koszt przystosowania strony internetowej do wymogów różnych urządzeń mobilnych zwłaszcza tych najbardziej popularnych czyli poczynając od największych desktop szerokość: 1920px, 1320px poprzez tablet np. 768px skończywszy na telefonach komórkowych 360px albo 320px. Na każdym z tych urządzeń użytkownik musi swobodnie korzystać ze strony tj, zapewnienie widoczności czcionki oraz klikalności wszystkich elementów.

Postaw na nowoczesność i zamów u nas responsywną stronę internetową!

Cena strony internetowej zaczyna się już od 600 zł. Chcesz poznać wycenę? Napisz do nas w celu BEZPŁATNEJ wyceny.

Czy ten post był dla Ciebie przydatny?

Kliknij, przyznając odpowiednią liczbę gwiazdek. Pamiętaj 5 gwiazdek wygrywa.

Średnia ocen 0 / 5. Liczba ocen 0

Bądź pierwszy!

As you found this post useful...

Follow us on social media!