Profesjonalne strony internetowe – magnes na twoich klientów w sieci.
Profesjonalne strony internetowe mają wielką moc oddziaływania na Twoich potencjalnych klientów. Ważny jest nie tylko nowoczesny design i responsywność, ale także użyteczność i interaktywność. Jakie inne cechy i funkcje powinna cechy powinna mieć profesjonalna strona internetowa?
Oprawa graficzna jako wyznacznik profesjonalnej strony internetowej
Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, dlatego profesjonalna strona internetowa powinna mieć unikalną oprawę graficzną. Ciekawe kreacje i doskonałej jakości zdjęcia przyciągną uwagę potencjalnych klientów! Oprawa graficzna powinna być czytelna i atrakcyjna, dlatego należy właściwie eksponować główne elementy strony i dbać o to, aby korespondowały one z zawartym na stronie tekstem. Nowoczesność i funkcjonalność witryny przekłada się bezpośrednio na pozyskanie potencjalnych klientów.
Na etapie projektowania warto rozważyć kilka wersji kolorystycznych (dopasowanych do branży). Użycie czcionek i formatowanie tekstu powinno być oszczędne, gdyż nazbyt różnorodny tekst (pod względem wielkości i stylu) odwraca uwagę od znaczenia słów. Czytelność tekstu i przekazu można osiągnąć m.in. za pomocą dużego kontrastu między kolorem czcionki a tłem. Najważniejszym miejscem strona internetowej jest pierwszym widocznym fragment strony, bez przewijania w dół (z ang. scrollowania).
Kilka przydatnych narzędzi do dopasowania kolorów i fontów na stronie:
- Lista czcionek od Googla
- Lista ikonek do zastosowania na stronie
- Biblioteka czcionek
- Strona do dobierania imponujących kolorów na stronę www
- Aplikacja webowa do wyboru spójnych kolorów
Copywritnig czyli umiejętność tworzenia tekstu na stronę
Obraz i tekst to podstawa każdej strony internetowej. Dobry tekst jest na wagę złota. Każdy przedsiębiorca musi sobie postawić za cel że strona internetowa to jego handlowiec w sieci internetowej. Tak jak fizycznie może mieć kliku handlowców tak w sieci widniej jedna strona. Dlatego też musi dołożyć wszelkich starań aby to był jego najlepszy handlowiec. Napisanie dobrego tekstu to złożony proces. Zaczynamy zawsze od poszukiwania idealnego klienta. W końcu prowadzimy swój biznes aby zaspokoić potrzeby innych ludzi. Kolejny krok to ustalenie problemu jaki rozwiążemy dzięki naszym produktom/usługom. Ostatni nie mniej ważny etap to skłonienie klienta do wyboru naszego rozwiązania. Podstawowe zasady pisania dobrego tekstu:
- Zawsze zacznaj od pogłębionej analizy klienta
- Wypisz wszystkie problemy z jakim spotyka się Twój potencjalny klient
- Wypisz rozwiązania jakie możesz mu zagwarantować
- Określ czym możesz wyróżnić się na tle konkurencji
- Rozmawiaj z klientem, nie sprzedawaj
„
Klienci nie lubią jak ktoś im coś sprzedaje, lubią za to kupować
Co profesjonalna strona internetowa powinna posiadać?
CMS – System Zarządzania Treścią
Dla właściciela i administratora profesjonalnej witryny, z pewnością bardzo ważny będzie System Zarządzania Treścią (CMS), który pozwoli na samodzielne wprowadzanie zmian i aktualizację strony. Profesjonalne tworzenie stron polega nie tylko na przygotowaniu odpowiedniej grafiki i treści, ale także na dokładnym poznaniu specyfiki biznesu, który ma być prezentowany na stronie www. Warto, aby w trakcie procesu tworzenia witryny mieć na uwadze przede wszystkim klientów, którzy będą korzystać ze strony.
Użyteczność strony www
Użyteczna strona internetowa to taka, która jest łatwa w obsłudze dla użytkowników. Użyteczność strony umożliwia łatwe i szybkie korzystanie z niej – internauci nie mają problemu z poruszaniem się po niej. Profesjonalne strony www od samego początku są projektowane z myślą o użyteczności. W dzisiejszych czasach nikt nie chce tracić czasu na rozwiązywanie kłopotów z dotarciem do pożądanej informacji. Jeśli użytkownik natrafi na problem na stronie po prostu ją opuści i poszuka innej, lepiej działającej.
5 najważniejszych metod do samodzielnego sprawdzenia użyteczności własnej strony www:
- Jak długo zajmuje użytkownikowi wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz poprosić znajomego lub kogoś z rodziny o taki test.
- Sprawdź co użytkownicy robią na twojej stronie. Gdzie zatrzymują się dłużej a co pomijają. Możesz to zrobić przy pomocy bezpłatnego narzędzia jakim jest hotjar.
- Zwracaj uwagę w rozmowach z klientami na co zwracają uwagę, czy mają jakieś problemy natury technicznej aby wykonać jakiś proces na stronie czy też znaleźć dla nich użyteczną informację. Zawsze możesz zrobić ankietę wśród swoich klientów co im przeszkadza a co pomaga na stronie internetowej.
- Sprawdź szybkość ładowania strony. Możesz to zrobić np. narzędziem od Googla pagespeed. Czas ładowania strony powinien być w granicach 3 do 5 sek.
- Sprawdź np. przy pomocy Google Analitycs jak długo użytkownicy spędzają czasu na twoich pojedynczych stronach
Powodzenia!
Potrzebujesz profesjonalnej strony internetowej? Zapoznaj się z naszą ofertą!